kinga i norbert nawroccy

Subkonto nr: 10222902
wiek: 16 lat

O mnie

Zwracam się z prośbą o pomoc i wsparcie finansowe na rehabilitacje dla moich dzieci Kingi i Norberta Nawrockich. Mąż jest jednym żywicielem rodziny, ja od urodzenia dzieci zrezygnowałam z pracy i oddałam się ich opiece. Jestem na świadczeniu pielęgnacyjnym i nie mogę podjąć żadnej pracy zarobkowej.
Oto nasza krótka historia:
Kinga i Norbert urodzili się 19.06.2007 roku w 28 tyg. ciąży bliźniaczej, drogą cięcia cesarskiego w ciężkiej zamartwicy z 3 pkt wg skali Apgar. Bezpośrednio po urodzeniu dzieci zaintubowano, a po przeniesieniu na oddział umieszczono w inkubatorze i podłączono do respiratora. W wykonanym RTG klatki piersiowej wykryto zmiany 4 stopnia u obojga dzieci. Kinga - w usg przezciemiączkowym wykryto wylew IV stopnia rogu potylicznego PKB z obustronnym halo okołokomorowym, Norbert - w usg IVH II stopnia lewostronne. Oboje - echo serca szerokie pda z intensywnym przepływem, poza tym w leczeniu stosowano żywienie pozajelitowe. Norbert w 2., a Kinga w 3. tygodniu życia mieli chirurgicznie zamykany przewód Botalla w Klinice Kardiochirurgii w Warszawie.

Obecnie obydwoje mają stwierdzone dziecięce porażenie mózgowe MPD.
Kinga - zdiagnozowano również zespół Silvera i Russella, zaburzenia w ustawieniu miednicy w płaszczyźnie strzałkowej i czołowej, brak dysocjacji w trakcie chodu. Nieprawidłowa praca koncentryczna i ekscentryczna mięśni brzucha, brak balansu mięśniowego i supinacji, problemy z komunikacją, niedoczynność tarczycy jest również jest leczona botuliną. Jest to dla niej bardzo bolesne, ale w połączeniu z ortezami i intensywną rehabilitacją przynosi efekty. Kinga podczas chodu lewą stopę układa płasko-koślawo, staw biodrowy układa w przewiedzeniu i rotacji wewnętrznej, co daje funkcjonalne skrócenie lewej kończyny dolnej. Ułożenie takie powoduje zaburzenie pracy tułowia i upośledzenie chodu. Na lewą nogę ma krótką ortezę do chodzenia, a na prawą wkładkę do butów, natomiast na noc na prawą nogę ma długą ortezę za kolano do spania. Wszystko to wykonywane ma w klinice ortopedycznej w Niemczech Behandlungszentrum Aschau GmbH Bernauer Straße 18 D-83229 Aschau i Chiemgau gdzie ma robione kosztowne, ale bardzo dobre ortezy na nóżki, gdzie spędza w nich cały dzień, noc i nie marudzi, że chce je zdjąć. Marzeniem Kini jest taniec i uczęszczanie do szkółki tanecznej, ale ze względu na ograniczone ruchy jest to niemożliwe. Mamy nadzieję, że kiedyś marzenie się spełni. W przyszłości czeka Kingę operacja na prawą rękę, ponieważ ma kość promieniową dłuższą o 1,5 cm i będzie musiała mieć ją skróconą.
Norbert cierpi na brak koordynacji, zaburzenia symetrii wzorców globalnych i precyzyjnych, złą mechanikę ciała wynikającą z zaburzenia balansu mięśniowego, zaburzenia w poszczególnych fazach chodu - skraca podpór w kończynie prawej co skutkuje skoliozą funkcjonalną. Pojawiła się u niego niepłynność w mówieniu, czyli jąkanie. Norbert miał więcej szczęścia - funkcjonuje trochę lepiej i jego marzenie się spełniło - chodzi do szkółki piłkarskiej. Piłka jest dla niego całym światem, nic poza nią nie widzi, daje mu dużo motywacji i siły do dalszej pracy. Piłka to nie tylko sport ale i rehabilitacja - neurolog i poradnia rehabilitacyjna mówią, że to był strzał w dziesiątkę. To, że jest wolniejszy i mniej sprawny nie zniechęca go, wręcz przeciwnie - daje mu siłę do dalszej pracy. Ma dobry kontakt z rówieśnikami i trenerem.
Dzieci uczęszczają do logopedy, pedagoga, na rehabilitacje i do wielu innych specjalistów, którzy pomagają im w prawidłowym rozwoju. Oboje chodzą do klas integracyjnych. Mimo, że od urodzenia poddawane są intensywnej rehabilitacji i poruszają się już samodzielnie, nadal potrzebna jest pomoc. Zaprzestanie ćwiczeń i leczenia może zahamować rozwój psycho-ruchowy, dlatego też wskazana jest ich kontynuacja, dopóki są na nią podatne i można jeszcze coś osiągnąć i czerpią ze wszystkich zajęć jak najwięcej w miarę swoich możliwości. Cały czas walczymy o to, aby dzieci rozwijały się prawidłowo i w przyszłości były samodzielne i niezależne, chociaż lekarze nie dawali im szans przeżycia. Wiąże się to z koniecznością pobytu na kolejnych turnusach rehabilitacyjnych, których koszt przekracza nasze możliwości finansowe. Optymalne warunki postępującej terapii zapewni co najmniej 5-6 dwutygodniowych turnusów w roku wspieranych codzienną żmudną i kosztowną rehabilitacją domową zarówno fizyczną i umysłową. Prosimy zatem o wsparcie, które pomoże realizować program terapeutyczny i spełniać ich niewielkie marzenia.
Za okazaną pomoc i dokonywanie wpłat pieniężnych oraz przekazanie 1% podatku na rzecz Kingi i Norberta bardzo dziękujemy.

Galeria

Jak można mi pomóc

Darowiznę można przekazać w dowolnym momencie korzystając z bezpiecznej płatności online lub wpłacając pieniądze na konto (przelewem bankowym lub na poczcie).

W celu przekazania wsparcia przelewem bankowym należy dokonać przelewu na poniższe dane:

Fundacja Miej Serce
ul. Jankowicka 9
44-201 Rybnik

Bank PKOBP 20 1020 2472 0000 6202 0364 1610

Tytułem: kinga i norbert nawroccy - Subkonto nr 10222902

Na koniec

Z całego serca chcę podziękować wszystkim osobom za pomoc i wsparcie, którego tak potrzebuję. Dziękuję za Państwa dobroć i szczodrość którą okazaliście i proszę o dalszą pamięć o mnie :-)

Z serdecznymi pozdrowieniami
kinga i norbert nawroccy