maria pilocik

Subkonto nr: 101167302
wiek: 5 lat

O mnie

Marysia urodziła się w maju 2018 roku. Niestety potwierdziła się diagnoza postawiona podczas II badań prenatalnych, a mianowicie diagnoza wady stóp u Marysi. Nasza córeczka urodziła się z wrodzoną wadą stóp końsko - szpotawych. Już w czasie ciąży konsultowaliśmy się z lekarzem ortopedą, aby wiedzieć co oznacza dla naszej córki taka diagnoza. Marysia jest cudownym dzieckiem, uśmiecha się i liczy na naszą pomoc. Obecnie podejmujemy leczenie Marysi u prof. dr hab. n. med. Marka Napiontka, specjalisty ortopedii i traumatologii. Marysia pod koniec maja 2018 miała założone swoje pierwsze gipsy. Co tygodniowe wizyty w Klinice w Poznaniu przyniosły oczekiwane efekty. Marysia uniknęła operacji. Niestety wada stóp Marysi może się nawrócić. Do czasu wzrostu córeczki konieczne jest leczenie, noszenia specjalistycznego obuwia (szyny Ponsatiego), codzienna rehabilitacja i stała kontrola lekarza. Niestety każda wizyta, zakup szyn derotacyjnych i obuwia oraz wyjazdy do Poznania to duże obciążenie finansowe. Tym bardziej, że Marysia cały czas rośnie co powoduje większą częstotliwość zmiany obuwia, które jest bardzo drogie. Jeśli możesz pomóc, w imieniu Marysi i własnym bardzo dziękujemy!

Stopa końsko-szpotawa to wynik kilku nakładających się na siebie wad i dopiero ich wspólne wystąpienie świadczy o rozpoznaniu. Wbrew pozorom jest to wada wielopłaszczyznowa i złożona i absolutnie nie można jej upraszczać ani bagatelizować.
Leczenie wrodzonej stopy końsko-szpotawej składa się z kilku etapów:
- siłowych ćwiczeń (redresji), które prowadzą do rozciągnięcia przykurczonych tkanek,
- opatrunków gipsowych, zakładanych dla utrwalenia korekcji uzyskanej ćwiczeniami
- przecięcia ścięgna Achillesa w technice Ponsetiego,
- utrwalania uzyskanej korekcji przy pomocy tzw. ortez, a więc np. szyny derotacyjnej lub łusek,
- leczenia operacyjnego w przypadku niepowodzenia leczenia ww. sposobami, czego mamy nadzieję uniknąć.
Metoda Ponsetiego, popularna od kilkunastu lat, to rewolucja w leczeniu wrodzonej stopy końsko-szpotawej. W metodzie tej redresje wykonuje się w supinacyjnym ustawieniu przodostopia, a liczba opatrunków gipsowych jest ściśle określona (od 5 do 7). Metoda zaliczana do nieoperacyjnych, pomimo że w trakcie leczenia przecina się ścięgno Achillesa. Skuteczność metody jest oceniana na 60 do 95%. W przypadku niepowodzenia stopę należy operować. W tej metodzie stopę operuje się z reguły po pierwszym roku życia. Tą właśnie metodą leczona jest Marysia.

Galeria

Jak można mi pomóc

Darowiznę można przekazać w dowolnym momencie korzystając z bezpiecznej płatności online lub wpłacając pieniądze na konto (przelewem bankowym lub na poczcie).

W celu przekazania wsparcia przelewem bankowym należy dokonać przelewu na poniższe dane:

Fundacja Miej Serce
ul. Jankowicka 9
44-201 Rybnik

Bank PKOBP 20 1020 2472 0000 6202 0364 1610

Tytułem: maria pilocik - Subkonto nr 101167302

Na koniec

Z całego serca chcę podziękować wszystkim osobom za pomoc i wsparcie, którego tak potrzebuję. Dziękuję za Państwa dobroć i szczodrość którą okazaliście i proszę o dalszą pamięć o mnie :-)

Z serdecznymi pozdrowieniami
maria pilocik