michał skotarczyk

Subkonto nr: 102140502
wiek: 8 lat

O mnie

Michał jest dzieckiem które wymaga indywidualnego podejścia i ciągłego wsparcia osób trzecich. Ma to przełożenie zarówno na środowisko domowe jak i szkołę.

        Michał otrzymał pełną diagnozę (całościowe zaburzenia rozwoju- autyzm dziecięcy) mając ukończone trzy latka. Ponadto eksponuje zaburzenia psychoruchowe- ADHD. Michał jest pod stałą kontrolą dwóch poradni psychiatrycznych, psychologa, logopedy, fizjoterapeuty.

        Michała charakteryzuje bezwzględny brak poczucia zagrożenia, różnego rodzaju fiksacje, nadwrażliwość słuchowa, zaburzenia integracji sensorycznej, dwustronne zaburzenia komunikacji, schematyczne rozmowy, zachowania, zabawy. Nie integruje się z innymi dziećmi, nie potrafi bawić się w zabawy charakterystyczne dla neurotypowych rówieśników.
        Wsparcia wymaga na każdej płaszczyźnie dnia codziennego, począwszy od ubierania, toaletę (nie zawsze komunikuje) po jedzenie i proste czynności, które nie powinny sprawiać najmniejszego kłopotu dużo młodszym dzieciom, natomiast Michałowi sprawiają. Stale wymaga pomocy manualnej, bądź instruktarzu słownego, bowiem deficyty w koncentracji sprawiają, że jedno proste polecenie wymaga kilkukrotnego powtórzenia. Natomiast nieprzewidywalność zachowań sprawia, że opieka i nadzór musi odbywać się 24 godziny na dobę.

       Michał korzysta z wsparcia farmakologicznego w formie środków psychotropowych i leków na nadpobudliwość psychoruchową.  Pomimo tego, nadal jest bardzo ruchliwy, ma ogromne problemy z koncentracją, przejawia zachowania autoagresyjne, krzyczy, wpada w nieuzasadnione furie.

        Pomimo licznych dysfunkcji, Michał jest bardzo zdolnym dzieckiem. Przejawiającym od najmłodszych lat ponadprzeciętne uzdolnienia językowe. Mając 4 lata potrafił czytać i pisać. Ma fenomenalną pamięć. Lubi rysować i zgłębiać mapę świata. W tym roku akademickim, przypadek Michała stał się tematem pracy magisterskiej pt. „Szczególne umiejętności dziecka ze spektrum autyzmu a uczenie się języka angielskiego”. Uczęszcza na dodatkowe lekcje j. angielskiego i hiszpańskiego, na zajęcia do Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej, na integrację sensoryczną, zajęcia z logopedą. W miesiącach letnich korzystamy z hipoterapii.

        Na codzień jednak nie potrafi wyeksponować swoich ponadprzeciętnych umiejętności chociażby z zakresu języka angielskiego, bowiem poziom komunikacji z Michałem jest mierny. Michał nie potrafi zrelacjonować mi przebiegu dnia, a tym bardziej wskazać na zagadnienia, bądź zwykłe problemy dnia codziennego. Tym samym moja możliwość aktywnego wsparcia jego osoby, w konfrontacji z szkolnymi realiami sprowadzałaby się do minimum, gdyby nie postawa i ogromne zaangażowanie Nauczyciela Wspomagającego, który za pomocą komunikatora dzień, w dzień przesyła mi pełną, szeroką relację z całego dnia, z podziałem na poszczególne przedmioty. Dzięki temu, jestem w stanie z Michałem rozwijać komunikacje, zadając pytania celowane- jeśli konkretnie wiem co było przedmiotem np. lekcji angielskiego, zadaję pytanie w taki sposób, aby pobudzić jego pamięć- nakierowując nieco na odpowiedź.

        W szkole Michał nie reaguje na polecenia kierowane do ogółu. Michał sprawia wrażenie jakby zastygł w swoim świecie, utknął gdzieś za szklaną szybą. Polecenie zawsze musi być powtórzone w relacji jeden na jeden , wytłumaczone z polskiego na ‘’michałowe’’ i rozbite na podpolecenia, kilkukrotnie powtarzane, przynosi wymagany rezultat.

        Pomimo tego jest radosnym dzieckiem, kochanym przez całą rodzinę. Stale wciąganym w aktywności dnia codziennego. Cieszymy się z najmniejszych sukcesów, prostych gestów czy zwykłej odpowiedzi na pytanie. A największą nagrodą jest jego uśmiech, ale ten realny, gdzie prócz rogalika na buzi widać oczka- nie te wpatrzone w jeden punkt, lecz te wpatrzone trzeźwo w oczy drugiego człowiek. Zdarza się to bardzo rzadko, ale za to rekompensując cały włożony trud. :)
 

Galeria

Jak można mi pomóc

Darowiznę można przekazać w dowolnym momencie korzystając z bezpiecznej płatności online lub wpłacając pieniądze na konto (przelewem bankowym lub na poczcie).

W celu przekazania wsparcia przelewem bankowym należy dokonać przelewu na poniższe dane:

Fundacja Miej Serce
ul. Jankowicka 9
44-201 Rybnik

Bank PKOBP 20 1020 2472 0000 6202 0364 1610

Tytułem: michał skotarczyk - Subkonto nr 102140502

Na koniec

Z całego serca chcę podziękować wszystkim osobom za pomoc i wsparcie, którego tak potrzebuję. Dziękuję za Państwa dobroć i szczodrość którą okazaliście i proszę o dalszą pamięć o mnie :-)

Z serdecznymi pozdrowieniami
michał skotarczyk